Zničené šlachy a karpální tunely, to jsou strašáci mnoha lidí, kteří pracují každý den u počítače. I já mám s těmito problémy bohaté zkušenosti. Můj nový ortoped mi poradil, ať vyzkouším vertikální myš. Když mi o ní řekl, byl jsem udivený, že jsem o ničem takovém dosud neslyšel. Ve zkratce, jde o myš, která má ergonomický tvar a drží se v jiném (zdravějším) úhlu než běžná myš.
Prvotní zkušenost
Příjemně mě překvapila cena, bezdrátovou vertikální myš jsem pořídil i s bateriemi za cenu pod 300kč (model C-TECH VEM-09 Vertical Ergonomic).
Ovládání je vcelku stejné a na jiný úhel držení jsem si rychle zvykl, ba je i příjemnější, jelikož z něj tolik nebolí zápěstí. Tlačítka jsou rozmístěna tak, že se snadno ovládají, kromě klasických tlačítek je zde tlačítko pro změnu rychlosti pohybu kurzoru a tlačítka zpět/vpřed. Jelikož myš ovládám oběma rukama, pořídil jsem si i verzi pro leváky (model Perixx Wireless 718 PERMICE black Left), zde jsem byl jen nepříjemně překvapen skutečností, že ji nabízí výrazně méně obchodů a také za výrazně vyšší ceny než vertikální myši pro praváky.
Nyní mám na stole myš pro leváky i pro praváky a s oběma se skvěle manipuluje. Za sebe je mohu vřele doporučit, pokud vás trápí bolest zápěstí, změnu úhlu držení myši uvítáte.
Moje rady
Pokud pracujete na počítači celý den a začínáte pociťovat bolesti zápěstí či šlach, doporučuji střídat ruce, ve kterých myš držíte. V počítači lze snadno přepnout ovládání tlačítka myši (Start-Nastavení-Ovládací panely–Myš–Zaměnit pravé tlačítko za levé). Střídání pravé a levé ruky výrazně sníží namáhání. Mě trvalo zhruba týden než jsem si zvykl ovládat myš levou rukou, nejprve jsem to dělal v krátkých intervalech, následně na pár hodin a po pár týdnech jsem s myší manipuloval oběma rukama se stejnou obratností. Dále doporučuji dělat pauzy, nenechat ruku dlouho ve strnulé poloze a pravidelně během práce ruce posilovat, ideální pomůckou je posilovací kolečko, míček na mačkání nebo powerball.